Kolektivni iftari u organizaciji političkih stranaka postali su trend u posljednjih nekoliko godina na području Brčko distrikta i Bosne i Hercegovine. To jasno pokazuje koliko je ovo društvo skrenulo i otišlo u smjeru totalnog zanemarivanja istinskih vrijednosti mjeseca ramazana za muslimanske vjernike. Na festivalizaciju vjerskih praznika već smo navikli, ali ovo što se dešava u skorije vrijeme zaista je dno dna.
Taj novac kojim se finansiraju stranački kolektivni iftari valjda bi trebao biti usmjeren prvenstveno onima koji su u socijalnoj potrebi, koji nemaju na svojoj trpezi velike količine hrane. Zato je ovaj čin uvreda za te ljude. Islam, a tako i druge religije, uče nas da je skromnost vrlina, te da je činjenje dobrih djela prema najugroženijim građanima najveća blagodat.
Umjesto toga, stranke ovakvim događajima žele poručiti da su finansijski jake i da mogu okupiti veliki broj svog članstva i na taj način. Bez obzira što je BiH po Ustavu sekularna država.
Nakon ovoga, ne bih se začudio da u narednim godinama počnemo formirati stranačke džemate, u koje će na namaze dolaziti samo članovi jedne stranke itd. Nismo daleko ni od toga…
Ramazanski iftari za siromašne
Ramazan je deveti mjesec muslimanskog lunarnog kalendara. Zdravi odrasli muslimani poste tokom ovog mjeseca od zore do sumraka. Post podrazumijeva nekonzumiranje hrane, tekućina, nečinjenje nemoralnih djela i izbjegavanje ljutnje.
Također, ohrabruju se dobra djela, molitve i čitanje Kur'ana. Muslimani vjeruju kako je Kur'an obznanjen tokom ramazana. Tokom svetog mjeseca, vjernici ustaju na sehur, rano ujutro kako bi jeli prije zore, a post prekidaju jelom u sumrak. Taj obrok se naziva iftar.
Uobičajeno je da džamije i vjerske institucije organiziraju velike iftare, naročito za siromašne. Noćne molitve (teravije) održavaju se u džamijama nakon iftara.
Islamski principi, poput dobročinstva, inspiriraju većinu tih tradicija, poput podjele hrane ili pozivanja gostiju na iftar.