Foto-ilustracija: Siniša Milić, Anto Domić, Zijad Nišić, Željko Antić, Ivo Filipović

    Zakonom o sprječavanju sukoba interesa u institucijama Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, koji je usvojen 24. marta 2021. godine, propisuju se posebne obaveze nosilaca javnih funkcija s ciljem sprječavanja sukoba interesa u obnašanju javne funkcije, obaveza podnošenja i sadržaj izvještaja o imovinskom stanju nosilaca javne funkcije, osnivanje, nadležnost i postupanje Komisije za odlučivanje o sukobu interesa u provedbi Zakona, kao i druga pitanja značajna za provedbu ovog zakona.

    Na službenoj web-stranici Komisije za odlučivanje o sukobu interesa objavljen je Registar imovine nosilaca javnih funkcija o kojem se u brčanskoj javnosti ne govori dovoljno. Podaci ukazuju da su političari i funkcioneri na području ove lokalne zajednice, pored visokih plata, vlasnici brojnih skupocjenih nekretnina u Bosni i Hercegovini, ali i drugim zemljama. Također, zanimljive su vrijednosti pokretne imovine i novčane štednje. U nastavku InfoRadar izdvaja imovinske kartone najistaknutijih političara i funkcionera na području Brčko distrikta BiH.

    Gradonačelnik Zijad Nišić (SBiH) vlasnik je kuće i placa u Brčkom površine 479 m² čija je približna tržišna vrijednost u trenutku podnošenja izvještaja iznosila 130.000 KM. Također, suvlasnik je stana u Tuzli površine 53 m² (90.000 KM), dok je njegova supruga vlasnica poslovnog prostora u Brčkom površine 107 m² (170.000 KM). Nišić je vlasnik i dva automobila ukupne vrijednosti 42.000 KM, te suvlasnik štednje u iznosu od 60.000 KM.

    Imovinski karton Zijada Nišića

    Predsjednik Skupštine Siniša Milić (SNSD) vlasnik je stana u Novom Sadu površine 68 m² čija je približna tržišna vrijednost u trenutku podnošenja izvještaja iznosila 260.000 KM, dok je njegova kuća u Brčkom površine 150 m² procijenjena na 120.000 KM. Uštedio je 10.000 KM, ali ima i tri kredita.

    Imovinski karton Siniše Milića

    Dogradonačelnik Anto Domić (HDZBiH) suvlasnik je stana površine 85 m² u Brčkom čija je približna tržišna vrijednost u trenutku podnošenja izvještaja iznosila 100.000 KM, dok je supruga s majkom suvlasnica stambenog objekta s pomoćnim zgradama i bazenom površine 63 m² + 90 m² (90.000 KM). Također, vlasnik je poljoprivrednog zemljišta površine 27.623 m² (30.000 KM) i šume površine 4.563 m² (10.000 KM). On i supruga imaju dva automobila ukupne vrijednosti 57.000 KM, a uštedjeli su 86.900 eura. 

    Imovinski karton Ante Domića

    Prema broju i vrijednosti nekretnina, potpredsjednik Skupštine Ivo Filipović (HDZBiH) jedan je od najbogatijih brčanskih funkcionera. Ukupno 10 nekretnina višemilionske vrijednosti u BiH i Hrvatskoj, od čega se najviše izdvaja stambena zgrada u Zagrebu čija je približna tržišna vrijednost u trenutku podnošenja izvještaja iznosila 1.000.000 KM. On i supruga imaju dva automobila ukupne vrijednosti 60.000 KM, a uštedio je 70.000 KM.

    Imovinski karton Ive Filipovića

    Glavni koordinator Vlade Željko Antić (SNSD) također posjeduje milionske nekretnine, njih ukupno devet, od čega se najviše izdvaja stambeno-poslovna zgrada u Brčkom površine 1.010 m² čija je približna tržišna vrijednost u trenutku podnošenja izvještaja iznosila 950.000 KM. Suvlasnik je stambene zgrade u izgradnji (Zlatibor) vijednosti 600.000 eura, a uštedio je čak 354.507 KM. Zanimljivo je da u vlasništvu nema pokretne imovine, te da je jedini automobil vrijednosti 15.000 KM vlasništvo supruge.

    Imovinski karton Željka Antića

    Međutim, mnogi se pitaju da li je i u kojoj mjeri stečena imovina rezultat bavljenja politikom i obnašanja javnih funkcija?

    Nemoguće je dati tako uopšten odgovor za sve nosioce javne funkcije. Komisija ne radi ispitivanje porijekla imovine, jer Zakon o porijeklu imovine nije ni donesen. Nadležnost Komisije je da od momenta formiranja, formira registre, što je i urađeno. U 2022. godini su nosioci javne funkcije prijavili njihovu imovinu, koja je unesena u registre. Zatečena imovina naravno da nije mogla biti predmet rada Komisije. Komisija je iz izvještaja o imovinskom stanju za 2022. godinu, a podnesenih do 31.03.2023. godine, provjeravala pokretnu i nepokretnu imovinu, koja je stečena u 2022. godini. Svi nosioci su imovinu stečenu u 2022. godini sticali putem naslijeđa, poklona, kreditnih sredstava i iz štednje prikazane u izvještaju za 2021. godinu, podnesenog početkom 2022. Svako povećanje imovine tokom 2022. godine, bilo je provjereno odnosno dokazano valjanim pravnim osnovom.

    ZA INFORADAR ADMIRA MUJIĆ, PREDSJEDNICA KOMISIJE ZA ODLUČIVANJE O SUKOBU INTERESA BRČKO DISTRIKTA BiH

    Tokom 2024. godine bit će provjeravani izvještaji o imovinskom stanju nosilaca javnih funkcija za 2023. godinu. Ukoliko ne budu adekvatno dokazali povećanje svoje imovine, protiv njih će biti pokretani postupci shodno odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama Brčko distrikta BiH.

    Izvor: Komisija za odlučivanje o sukobu interesa Brčko distrikta BiH, Registar imovine 2022

    Osnivač i glavni urednik portala Plural.ba, te predsjednik Upravnog odbora Fondacije za medije i aktivizam Plural. Nezavisni novinar sa više od 11 godina iskustva u lokalnim, državnim i regionalnim medijima različitih formata (FTV, Dnevni avaz, Anadolu Agency, InfoRadar.ba, Otisak.ba, BDC TV). Bavi se svim temama od javnog interesa s fokusom na kritičko novinarstvo i video produkciju. Prva ljubav sportsko novinarstvo.

    Leave A Reply