U prošloj godini na području Bosne i Hercegovine pravosudne institucije bavile su se sa svega 14 slučajeva govora mržnje u online medijima, od čega je samo jedan završen osuđujućom presudom. Na prevenciji ovog savremenog društvenog problema za sada najveći angažman pokazuju predstavnici nevladinog sektora, koji rade na edukaciji i osnaživanju građana da prijavljuju govor mržnje u online medijima.
Društvo psihologa Brčko distrikta privodi kraju projekat čiji cilj je uspostavljanje dijaloga unutar lokalne zajednice između predstavnika medija te zakonodavne i izvršne vlasti, predstavnika tijela za kontrolu javnog informisanja, te prevencija govora mržnje putem edukacija svih kategorija društva sa akcentom na djecu i mlade.
Veliku ulogu u prevenciji govora mržnje u online medijima imaju i sami portali, koji bi trebali kontrolisati i uklanjati neprimjeren sadržaj na svojim platformama, ali to čini veoma mali broj njih. Još veći problem stvara i netransparentnost u radu velikog broja anonimnih portala.
Stručnjaci smatraju da je potrebna bolja regulacija ove oblasti, između ostalog i kroz jedinstven zakon o sprečavanju govora mržnje u online medijima. U BiH zabrana govora mržnje u online medijima nije potpuno regulirana i usklađena sa međunarodnim standardima. U krivičnom zakonodavstvu inkriminirano je javno izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, za šta su propisane kazne od tri mjeseca do tri godine zatvora.