U javnom sektoru Brčko distrikta godinama se provodi način zapošljavanja kojim se obespravljuju i diskriminišu mnogi građani. Rade, ali im se ne pruža mogućnost za stalno zaposlenje ako nisu stranački aktivni, a nekima čak ni to ne pomaže. Tako se, smatraju mnogi, stvara moderni robovlasnički sistem kome se mora stati ukraj.
Bojan Bošković radio je osam godina u Direkciji za finansije Brčko distrikta, na početku kao pripravnik, a kasnije na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, u narodu opšteprihvaćenog kao ugovor o djelu, na poziciji koja je već 10 godina upražnjena. Imao je iste obaveze kao stalni zaposlenici, nekada i veće, a platu 50 posto nižu – bez penzijskog i zdravstvenog osiguranja, prava na bolovanje i s manje dana plaćenog godišnjeg odmora.
Našem sagovorniku u rješavanju radnog statusa nije pomogla ni činjenica što je osoba s invaliditetom. Ali, on je samo jedan primjer odnosa prema tzv. ugovorcima u javnog sektoru. Ima i onih koji gore prolaze: trudnice s kojima se raskida ugovor, prosvjetni radnici koji ostaju bez primanja tokom raspusta, a mnogima uopšte nije plaćen godišnji odmor. Stop nezakonitom zapošljavanju – slogan je projekta koji se bavi upravo ovom problematikom.
Oni koji rade na osnovu ugovora o djelu diskriminisani su u odnosu na stalno zaposlene. Problem je u zakonodavstvu, ali i neradu nadležnih institucija koje bi trebale da ga riješe. Iz nevladinog sektora poručuju da će nastaviti pritisak s ciljem njegovog rješavanja.
Prvi čovjek brčanske Skupštine pružio je podršku navedenim aktivnostima, ali ipak smatra da se u ovom slučaju ne radi o nezakonitom zapošljavanju.
A to je stranačko zapošljavanje, odnosno stvaranje, po mnogima, modernog robovlasničkog sistema. Tome treba stati ukraj, saglasni su i čelni ljudi Distrikta, pa se tako u narednim mjesecima u skupštinskoj proceduri očekuje donošenje izmjena Zakona o državnoj službi. Bit će lakše uz pojačan angažman supervizora za Brčko Michaela Scanlana, koji je to detektirao kao jedan od najvećih problema.