Prilog za FTV

    Dan logoraša Bosne i Hercegovine obilježen je u krugu nekadašnjeg logora “Luka” u Brčkom, gdje je danas Muzej logoraša BiH. Prema podacima Saveza logoraša BiH, u tom mračnom prostoru bilo je zarobljeno više od 3.000 osoba, od kojih je oko 100 ubijeno, a njihova tijela su bačena u rijeku Savu ili u udaljene masovne grobnice.

    Logor “Luka” otvoren je na današnji dan 1992. godine. U njemu su sistematski vršena zatvaranja i ratni zločini nad nesrpskim stanovništvom sa područja Brčkog, za šta su pred Haškim tribunalom osuđeni Goran Jelisić na 40 i Ranko Češić na 18 godina zatvora.

    Ukupno sam proveo 155 dana. Ja, dva sina i supruga. Ovdje smo bili do 13. jula, onda smo prebačeni u Batkoviće. U Batkovićima smo završili do 5. oktobra. Bila je razmjena. Apsolutno nikakve pravde nema, čak ne smijem reći da sam bio u logoru.

    Abdulah Pezerović

    I nakon svega toga, političke strukture u Brčko distriktu, FBiH i RS-u nisu uspjele na adekvatan način riješiti probleme sa kojima se suočavaju logoraši.

    Određeni zakoni u smislu Zakona o civilnim žrtvama rata ovdje u Brčko distriktu BiH i RS-u, više su formalnog karaktera da bi se ispunili neki formalni preduslovi nego što su suštinskog. A situacija u Federaciji BiH je takva da je možda to rješenje i najgore. Skoro izvučeni Zakon o zaštiti civilnih žrtava rata, tretira prema našim procjenama nekih oko 5 posto populacije logoraša.

    Seid Omerović, PREDSJEDNIK SAVEZA LOGORAŠA U BiH

    Kad pišemo dopise Vladi, oni kažu nema saglasnosti u Vladi, a u Zakonu postoji da imaju pravo. A u primjeni ovako ne postoje.

    Amir Didić, PREDSJEDNIK UDRUŽENJA LOGORAŠA BRČKO DISTRIKTA BiH

    Pored logora „Luka“, na području Brčkog bilo je još nekoliko stratišta na kojima je mučeno i zlostavljano nekoliko stotina stanovnika nesrpske nacionalnosti kao što su: sala Partizan, Hotel Posavina i bivša zgrada policijske uprave. Za veliki broj ovih zločina još niko nije odgovarao.

    Novinarka-reporterka Federalne televizije, koja je dio Javnog RTV sistema u Bosni i Hercegovini, urednica portala Plural.ba, te potpredsjednica Upravnog odbora Fondacije za medije i aktivizam Plural sa sjedištem u Brčko distriktu BiH. Bavi se svim temama od javnog interesa s fokusom na kritičko i istraživačko novinarstvo. Profesionalnu karijeru započela 2019. godine.

    Leave A Reply