Izložba i monografija “Tragom brčanskih Jevreja”, koja je predstavljena prošlog petka u sarajevskoj galeriji “Novi hram”, svjedoči o nekadašnjim stanovnicima Brčkog – Jevrejima, koji su dali ogroman doprinos u svim segmentima života i razvoja Brčkog i postali žrtve strahovitog zločina, čime je izbrisan trag njihovog postojanja.
Naglasila je ovo autorica izložbe i monografije Tamara Vijoglavin Mančić, dodavši:
Poziv je ovo da kroz sjećanje otkrivamo uzroke razdora i tražimo terapiju za integraciju. Izložba je predstavljena na 37 panoa, koji su obrađeni tematski, a potom i hronološki. Na panoima i u monografiji možete pročitati informacije o životu Jevrejske zajednice, o njihovom naseljavanju, odnosu sefarda i aškenaza, o brčanskoj sinagogi, o problemima i proslavama u zajednici, životima 13 jevrejskih porodica iz Brčkog. Holokaust u Brčkom je izbjeglo samo šest porodica odnosno 14 jevrejskih Brčaka.
Ćazim Suljević, šef Službe za arhiv Brčko distrikta koja je organizovala ovaj događaj u saradnji sa Jevrejskom zajednicom BiH, istakao je da je istraživanje o životu i sudbini Jevreja bilo jedno od prvih za brčanske arhiviste.
Izložba i monografija “Tragom brčanskih Jevreja”, koja će nakon Sarajeva biti predstavljena u Zenici, Mostaru i Novom Sadu, a vjerovatno i drugim gradovima Bosne i Hercegovine i regije, plod je potpisanog sporazuma o saradnji između Jevrejske zajednice i Brčko distrikta čija realizacija će se nastaviti i u narednom periodu.