Veliki broj incidenata uzrokovanih vatrenim oružjem sa smrtnim ishodima i teškim ozljedama u proteklom periodu, šokirali su BiH i region. Bili bi spriječeni da nije bilo nelegalnog oružja u posjedu, koje se kao takvo, našlo u pogrešnim rukama. Zakon o oružju i municiji u Brčko distriktu veoma je rigorozan, međutim Policija vrlo malo radi na oduzimanju i otklanjanju nelegalnog oružja.
Incidenti uzrokovani vatrenim oružjem nerijetki su i u Brčko distriktu. Prije nekoliko dana u ranim večernjim satima u centru grada dogodila se pucnjava u kojoj je jedna osoba ranjena. Građani koje smo anketirali uglavnom se ne osjećaju sigurno u ovoj lokalnoj zajednici.
Nabavka oružja u Brčko distriktu veoma je ograničena zbog rigoroznog Zakona o oružju i municiji. Što se tiče oružja za ličnu sigurnost, izdaje se mali broj odobrenja upravo zbog velikih kriterija postavljenih od Policije, ali zato cvjeta crno tržište.
Stručnjaci tvrde da je u svemu ovome zakazao kompletan sistem kako odgojni, preventivni, tako i represivni te da je s ciljem prevencije ovakvih pojava neophodno povećati kazne.
Svaki slučaj zloupotrebe oružja u legalnom posjedu, građani trebaju prijaviti Policiji.
Na naš dodatni upit, iz Policije Brčko distrikta ističu da se prevencija slučajeva korištenja vatrenog oružja provodi kroz različlite projekte, fokusirane na podizanje svijesti građana o važnosti sprječavanja zloupotrebe vatrenog oružja i dobrovoljnu predaju nelegalnog oružja, pod uslovima propisanim Zakonom o oružju i municiji u ovoj lokalnoj zajednici. Također, navode da ljekarske preglede obavljaju svake četiri godine, osim pripadnika Jedinice specijalne policije koji sistematske preglede vrše svake dvije godine. Po potrebi se obavljaju i vanredni pregledi, a test fizičke sposobnosti svakih šest mjeseci.