Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. maja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda. Cilj obilježavanja ovog datuma jeste podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih načela.
Neovisno i slobodno izvještavanje medija danas je važnije nego ikad, ali sloboda medija i dalje je ugrožena. Novinari i dalje rade u teškim uslovima, pod sve većim finansijskim i političkim pritiskom i nadzorom te im zbog njihovog rada prijete proizvoljne zatvorske kazne ili nasilje.
Iskusni brčanski novinar Admir Kadrić, iz Udruženja BH novinari, za Plural ističe da sloboda medija još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou, pogotovo kada je riječ o novinarima koji se bave istraživačkim temama.
Jedan od problema sa kojima se susreću novinari jeste i sve češće pokretanje tužbi protiv njih zbog navodne klevete.
Među novinarima također nema dovoljno međusobne solidarnosti, s obzirom na to da često prisustvuju situacijama u kojima njihov kolega biva napadnut i fizički, a ne samo verbalno.
Prema podacima Udruženja BH novinari, u BiH trenutno postoji više od 800 portala, a većina njih koji pišu za te portale daleko su od novinara i prave veliki problem ljudima koji se profesionalno bave ovim poslom.
Iz Udruženja BH novinari ističu da je jedino rješenje slobodnog izvještavanja novinara jača međusobna solidarnost i poštovanje profesionalnih normi odnosno Kodeksa novinarskog ponašanja i izvještavanja javnosti.