U okviru predstavljanja političkih subjekata koji se na Lokalnim izborima 2024. godine bore za osvajanje zastupničkih mandata u Skupštini Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, u nastavku objavljujemo izbornu platformu Stranke demokratske akcije (SDA) Brčko distrikta BiH.
Uvod
Stranka demokratske akcije Bosne i Hercegovine državotvorna je politička stranka demokratskog centra, koja se zalaže za teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost države Bosne i Hercegovine od svog osnivanja pa do danas, te ravnopravnost svih građana Bosne i Hercegovine. Ove godine navršilo se trideset četiri godine od osnivanja Stranke demokratske akcije Bosne i Hercegovine, stranke koja je u povoju svog postojanja imala najteži zadatak, vratiti nezavisnost domovini i sačuvati njeno stanovništvo od planskog uništenja.
Organizacija Stranke demokratske akcije Brčko distrikta Bosne i Hercegovine odlučno se zalaže za ostvarenje uslova kvalitetnijeg života za sve stanovnike Distrikta.
Boreći se protiv diskriminacije, korupcije i svih vrsta zloupotreba, Organizacija Stranke demokratske akcije Brčko distrikta Bosne i Hercegovine odlučna je u namjeri da osigura mogućnosti za ostanak mladih ljudi, poboljša položaj žena u zajednici, doprinese razvoju poljoprivrede, privrede i zdravstva, te unaprijedi segment javne uprave u instrument služenja građanima Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, s posebnim naglaskom na zaštiti socijalnih prava najosjetljivih grupa u našem društvu, starijim licima, djeci i branilačkoj populaciji.
Vrijeme je da pokažemo kako se prelazi s riječi na djela.
Politička situacija u kojoj dočekujemo Lokalne Izbore 2024. godine
Nakon perioda neporecivog napretka u gotovo svim oblastima javnog djelovanja, od januara 2020. do marta 2023. godine, kada je Vladu Brčko distrikta Bosne i Hercegovine predvodio gradonačelnik iz SDA, uslijedio je period stagnacije i nazadovanja. Ovaj pad je rezultat nesposobnosti novih čelnika da nastave i unaprijede dinamiku razvoja Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, za šta su se obavezali preuzimanjem kormila vlasti.
Neodgovorno planiranje i raspodjela budžetskih sredstava postali su očigledni, što sada prijeti da ugrozi financijsku stabilnost Distrikta. Također, došlo je do zastoja u realizaciji ključnih projekata javne infrastrukture, a privatne poslovne investicije, posebno u industrijskoj zoni Baza McGovern, bile su onemogućene. Reforma javne uprave također je zaustavljena, dok je neodgovoran odnos prema sportu dodatno pogoršao situaciju.
Slabljenje bošnjačke političke pozicije u Distriktu postalo je naročito vidljivo, a politički predstavnici iz drugih naroda iskoristili su ovu situaciju za zloupotrebe koje se manifestuju kroz neravnopravno zapošljavanje u javnim službama i nejednaku raspodjelu javnih resursa.
S obzirom na sve navedeno, SDA ima veliku odgovornost i obavezu da svoju politiku usmjeri ka potpunom pokretanju procesa stabilnosti i razvoja Brčko distrikta. Ovaj cilj zahtijeva sveobuhvatan pristup i analize stanja, detaljna planiranja i maksimalne napore za realizaciju planiranog.
Kako bi se osigurala financijska stabilnost Distrikta neophodno je uvođenje transparentnog i odgovornog sistema raspodjele budžetskih sredstava. Dužni smo aktivirati i ubrzano realizirati ključne infrastrukturne projekte koji su od vitalnog značaja za razvoj Distrikta. Rad na stvaranju povoljnog poslovnog okruženja, posebno u industrijskoj zoni Baza McGovern, kako bi se privukle privatne investicije i otvorila nova radna mjesta je imperativ za privredni razvoj. Nužno je izvršiti implementaciju učinkovitih reformi u javnoj upravi kako bi se poboljšala efikasnost i transparentnost rada javnih službi.
Aktivno ćemo raditi na jačanju bošnjačke političke pozicije u Distriktu i osigurati ravnopravnost u zapošljavanju i korištenju javnih resursa. Ovo uključuje transparentne i pravedne procedure zapošljavanja, te ravnomjernu raspodjelu resursa.
Neumorno ćemo raditi na unaprijeđenju međunacionalnih odnosa kroz dijalog, saradnju i zajedničke projekte koji će unaprijediti kvalitet života svih građana Distrikta. Ovaj pristup uključuje promociju kulturne raznolikosti, obrazovne programe o toleranciji i zajedničke inicijative za poboljšanje društvenog blagostanja.
SDA nastoji postaviti visoke standarde transparentnosti i odgovornosti u vođenju politike. To podrazumijeva redovno informisanje javnosti o ključnim odlukama i aktivnostima, te omogućavanje građanima da učestvuju u procesu donošenja odluka.
Ulaganje u obrazovanje i razvoj inovacija ključno je za dugoročni napredak Distrikta. Implementacija socijalnih programa koji će podržati najugroženije kategorije stanovništva osigurat će sigurnost najugroženijim kategorijama.
Preuzimajući ove korake, SDA može postaviti temelje za održiv i dugoročan razvoj Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, osiguravajući pritom ravnopravnost i pravdu za sve njegove građane. Analizom postojećeg stanja dali smo jasnu viziju razvoja Distrikta koju, uz podršku građana Distrikta možemo uspješno realizirati.
Platforma Organizacije Stranke demokratske akcije Brčko distrikta Bosne i Hercegovine rezultat je detaljnog razmatranja potreba i mogućnosti naše lokalne zajednice, uzimajući u obzir specifičnosti i potencijale Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
U vjeri da zajedničkim naporom, radom i angažmanom možemo postići značajan korak ka boljoj budućnosti za sve građane Brčko distrikta Bosne i Hercegovine,
- Odlučni da nastavimo s provođenjem reformi usmjerenih na ekonomski i socijalni napredak te na euroatlantske integracije Bosne i Hercegovine, kako bismo osigurali pravnu, demokratsku, politički stabilnu i prosperitetnu državu,
- Čvrsto posvećeni daljnjem jačanju temelja za efikasnije ostvarivanje prava građana, unaprijeđenje privrednih i drugih subjekata, te poboljšanju kvaliteta života u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine,
- Naglašavajući nužnost za razvoj novih ekonomskih prilika i borbe protiv siromaštva kao tereta politike lokalne uprave, te
- S jasnom vizijom Distrikta sa svim specifičnostima uz ključnu primjenu dosljednog i efikasnog pristupa lokalnom razvoju temeljenog na primjenjivim modelima,
predstavljamo
PLATFORMU
ORGANIZACIJE
STRANKE DEMOKRATSKE AKCIJE
BRČKO DISTRIKTA BOSNE I HERCEGOVINE
ZA LOKALNE IZBORE 2024. GODINE
Razvoj privrede kao osnova za unaprijeđenje kvalitete života
Povoljno privredno okruženje ključno je za opstanak i razvoj Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, posebno u segmentu motivacije stanovništva za ostanak u vremenima kada je odlazak u zemlje Evropske Unije trend prije svega među mlađom populacijom. Brčko distrikt Bosne i Hercegovine je lokalna zajednica sa velikim privrednim potencijalom. Stranka demokratske akcije i u prethodnom periodu je insistirala na radu na razvoju privrede, industrijalizaciji i stvaranju povoljnije klime za investiranje novih ali i za rast i razvoj postojećih privrednih društava. Vizija Brčko distrikta Bosne i Hercegovine kao regionalnog industrijskog centra motivacija nam je da stvorimo sigurnost za obavljanje poslovnih aktivnosti i podrške novim i malim preduzećima, povećanje prihoda, privlačenje investicija, rast lokalnih preduzeća i poboljšanje infrastrukture a sve kako bismo stimulisali pozitivna poslovanja koja će rezultirati stvaranjem novih radnih mjesta ali i samozapošljavanjem.
Smatrajući da je dobro privredno okruženje ključni faktor za ekonomski razvoj i poboljšanje kvalitete života u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine fokusirat ćemo se na:
- Zapošljavanje – vitalni faktor ekonomske stabilnosti i blagostanja zajednice jer omogućava građanima da zarađuju za svoje životne potrebe i poboljšaju kvalitetu života.
- Povećanje prihoda – kao direktan rezultat razvoja privrede kroz poreze i druge obaveze, a koji se zatim mogu namjenski usmjeravati na financiranje javnih usluga kao što su obrazovanje, javno zdravstvo, infrastruktura i socijalni programi.
- Privlačenje investicija – kao osnov za stvaranje kapitala, tehnologije, poslovne prakse i novih radnih mjesta što će dodatno unaprijediti lokalne ekonomske prilike.
- Rast lokalnih preduzeća – podsticanje rasta lokalnih preduzeća jača ekonomsku bazu zajednice što rezultira sinergijom između poslovanja i zajednice kroz učešća u lokalnim projektima od općeg značaja.
- Unaprijeđenje infrastrukture – izgradnjom novih dionica puta, objekata za komunalne namjene, javnih parkova, sportskih terena, autobuskih stanica i stajališta, uređenje riječnih tokova i obala, kupališta i drugo, poboljšava se kvaliteta života stanovnika.
- Jačanje lokalne samoodrživosti – razvojem domaće privrede kao mjere predostrožnosti eventualnih ekonomskih šokova izazvanih na promjenama na regionalnom ili globalnom tržištu.
Održiva budućnost: unaprijeđenje poljoprivrede za prosperitet i zaštitu životne sredine
Pandemija COVID-19 jasno je pokazala značaj poljoprivredne proizvodnje i održivosti u lancu opskrbe hranom. U vrijeme globalne krize, mnoge zemlje su se suočile s izazovima u osiguravanju dovoljno hrane za svoje stanovništvo, što je dodatno naglasilo važnost unapređenja lokalnog poljoprivrednog potencijala. Naš grad, Brčko, posjeduje sve potrebne uslove za razvoj poljoprivrede, a sada je pravo vrijeme da iskoristimo te prednosti.
Poljoprivrednici su temelj svakog društva, a njihova uloga u osiguravanju hrane je neprocjenjiva. Kako bismo unaprijedili poljoprivredni sektor u našem gradu, potrebno je fokusirati se na nekoliko ključnih aspekata:
- Oglašavanje i promocija prepoznatljivih kultura: Kroz ciljane marketinške kampanje, možemo povećati svijest o kvalitetu i specifičnostima naših lokalnih proizvoda. Ovo će privući investitore i osigurati garantirani otkup proizvedenih kultura, što je ključno za stabilnost poljoprivrednika.
- Podsticanje raznolike proizvodnje: Osim hrane za lokalno stanovništvo, trebamo podsticati proizvodnju sirovina za kozmetičku industriju i druge sektore. Raznolika proizvodnja može povećati prihode poljoprivrednika i smanjiti rizik od gubitaka uzrokovanih nepovoljnim tržišnim uslovima za određene proizvode.
- Podrška izvozu: Razvijanjem kvalitetnih i konkurentnih proizvoda, možemo se usmjeriti na izvoz, što će dodatno ojačati lokalnu ekonomiju i omogućiti pristup širim tržištima.
- Unapređenje infrastrukture i tehnologije: Ulaganje u modernu poljoprivrednu infrastrukturu, kao što su sistemi za navodnjavanje, skladištenje i transport, te upotreba naprednih tehnologija u poljoprivredi, povećat će produktivnost i efikasnost proizvodnje.
- Edukacija i podrška poljoprivrednicima: Organizacija edukativnih programa i pružanje savjetodavnih usluga pomoći će poljoprivrednicima da usvoje nove tehnike i pristupe, čime će se poboljšati kvaliteta i kvantiteta proizvodnje.
- Podrška malim poljoprivrednicima: Osigurati pristup jeftinim kreditima i subvencijama kako bi se podržali mali poljoprivredni posjedi i porodične farme. Razviti programe za edukaciju i savjetovanje kako bi se unaprijedile poljoprivredne prakse i povećala produktivnost.
- Održivost i zaštita životne sredine: Podsticati održive poljoprivredne prakse koje smanjuju upotrebu hemikalija, podržavaju biodiverzitet i štite prirodne resurse poput vode i zemljišta. Promovisati organsku poljoprivredu i agroekološke metode u skladu sa standardima Europske Unije.
- Inovacije i tehnologija: Razviti programe podrške koji će omogućiti i olakšati uvođenje tehnologija za poljoprivredu, kao što su precizno navodnjavanje, robotika u poljoprivredi, senzorska tehnologija za monitoring usjeva i digitalne platforme za upravljanje farmama.
- Edukacija i obuka: Uspostaviti programe obuke za poljoprivrednike o novim tehnologijama, upravljanju poslovanjem, marketingu i trgovini, kako bi se poboljšala njihova konkurentnost na tržištu.
- Pomoć u vremenu krize: Razviti strategije za pomoć poljoprivrednicima u vrijeme prirodnih katastrofa, bolesti usjeva ili ekonomskih kriza, kako bi se brzo i efikasno pružila pomoć i zaštita.
Brčko ima povoljne uslove za razvoj poljoprivrede, uključujući plodno zemljište, povoljnu klimu i strateški položaj. Kroz zajedničke napore lokalne zajednice, vlasti i poljoprivrednika, možemo stvoriti snažan i održiv poljoprivredni sektor koji će zadovoljiti potrebe našeg stanovništva, ali i biti konkurentan na globalnom tržištu.
Obrazovanje za budućnost: investiranje u znanje i razvoj
S obzirom na decentralizirani sistem obrazovanja u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine, kvalitet obrazovanja u osnovnim i srednjim školama je visok, no postoje i značajni izazovi koji zahtijevaju pažnju i unaprijeđenje. Nedostatak resursa, opreme i obrazovnih materijala predstavlja problem koji može utjecati na efikasnost obrazovnog procesa. Profesionalni razvoj i kvalifikacije nastavnog osoblja su ključni za osiguravanje kontinuirane kvalitete obrazovanja. Potrebno je ulagati u obuke i seminare za nastavnike kako bi unaprijedili svoje pedagoške vještine i pratili moderne trendove u obrazovanju. Integracija tehnologije u obrazovni proces je također važan cilj, ali zahtijeva dodatna ulaganja kako bi se osigurala adekvatna oprema i pristup internetu u svim školama. Tehnologija može značajno poboljšati načine učenja i poučavanja te pripremiti učenike za digitalno doba.
Obrazovni programi trebaju biti usklađeni s potrebama tržišta rada kako bi se osigurala zapošljivost mladih nakon završetka obrazovanja. Ovo uključuje jačanje strukovnog obrazovanja i obuka koje odgovaraju potrebama lokalne privrede i industrije.
Kontinuirano ulaganje u resurse, kao što su infrastruktura, tehnologija i kvalifikacije nastavnog osoblja, ključno je za stvaranje održivog i inkluzivnog obrazovnog okruženja za sve učenike u Brčkom. Ovaj pristup će pomoći u prevladavanju izazova i izgradnji obrazovnog sustava koji će biti temelj prosperitetne budućnosti za zajednicu Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
Stoga ćemo svoj fokus usmjeriti na:
- Povećanje ulaganja u obrazovanje: Obaveza povećanja javnih ulaganja u obrazovanje kako bi se osigurala adekvatna infrastruktura, kvalifikovani nastavnici i opremljene učionice.
- Unaprijeđenje kvalitete nastave: Uvođenje standarda za obrazovne programe koji će osigurati dosljednost i kvalitetu obrazovanja. Kontinuirano osposobljavanje i podrška nastavnicima.
- Modernizacija kurikuluma: Revizija obrazovnih programa kako bi se uključile savremene vještine poput digitalne pismenosti, preduzetništva i druge srodne kompetencije.
- Poticanje istraživanja i inovacija: Podrška istraživanjima u obrazovnom sektoru kako bi se unaprijedile metode učenja i razvijali novi pedagoški pristupi.
- Partnerstva s industrijom: Saradnja s privatnim sektorom radi osiguranja da obrazovni programi odgovaraju potrebama tržišta rada i da učenici stiču relevantne vještine.
- Digitalizacija obrazovanja: Investiranje u tehnološku infrastrukturu i digitalne alate koji će podržati učenje na daljinu, interaktivno učenje i personalizirane obrazovne pristupe.
- Jačanje profesionalnog usmjeravanja: Pružanje podrške učenicima i studentima u odabiru karijere kroz mentorstvo, prakse i savjetovanje.
Promocija cjeloživotnog učenja: Inicijative za podršku kontinuiranom obrazovanju odraslih kako bi se osiguralo da građani mogu pratiti promjene u društvu i tehnologiji.
Razvoj infrastrukture: osnova za prosperitet, napredak i održivost
Nedovoljno razvijena infrastruktura u Brčkom jedan je od gorućih problema zajednice, koji značajno utiče na kvalitet života građana i ekonomski razvoj Distrikta. Trenutni nedostaci uključuju nezavršeni stadion, nedostatak ustanova za kulturno uzdizanje, sportsko-rekreativnih punktova, izletišta i kupališta, kao i neadekvatnu putnu i komunalnu infrastrukturu. Da bismo građanima Distrikta pružili standard kakav zaslužuju, potrebno je uložiti veliki napor i značajna kapitalna sredstva u unaprijeđenje infrastrukture.
U proteklom mandatu, za vrijeme kada je SDA bila predvodnik procesa vlasti, započeti su ali i završeni brojni infrastrukturni projekti koji su naišli na odobravanje građana. Međutim, smjenom vlasti došlo je do zastoja u implementaciji daljnjih projekata. Stoga, jedan od osnovnih ciljeva u oblasti infrastrukture u Distriktu mora biti nastavak implementacije započetih projekata, kao i planiranje i realizacija novih.
Ključni aspekti unapređenja infrastrukture u Brčkom:
- Završetak započetih i planiranih projekata:
Stadion: Završetak izgradnje stadiona je prioritet, jer će pružiti ne samo sportske, već i društvene i ekonomske koristi. Moderni sportski objekti privlače posjetitelje, poboljšavaju zdravlje građana i mogu postati centar zajedničkih okupljanja.
Multifunkcionalna dvorana: Multifunkcionalna dvorana će služiti kao centar za sportske aktivnosti, kulturne događaje, koncerte, sajmove i konferencije. Ovakav objekt će značajno unaprijediti društveni život i privući različite događaje u grad.
Autobuska stanica: Izgradnja nove autobuske stanice u Brčkom je ključna za unapređenje saobraćajne infrastrukture i poboljšanje javnog prevoza. Trenutna autobuska stanica nije adekvatna da zadovolji potrebe građana i putnika, te su potrebna značajna ulaganja u ovaj sektor.
- Razvoj kulturnih ustanova:
Kulturni centri: Izgradnja i opremanje kulturnih centara omogućit će građanima pristup raznovrsnim kulturnim događanjima i edukativnim programima. To uključuje kina, muzeje, galerije i pozorišta.
Podrška lokalnim umjetnicima: Ulaganje u kreativne industrije i podrška lokalnim umjetnicima može značajno doprinijeti kulturnom razvoju i identitetu zajednice.
- Sportsko-rekreativni objekti:
Rekreativni parkovi i izletišta: Razvoj rekreativnih parkova i izletišta omogućit će građanima mjesta za opuštanje, rekreaciju i druženje u prirodi.
- Putna i komunalna infrastruktura:
Modernizacija puteva: Poboljšanje putne mreže, uključujući asfaltiranje i održavanje postojećih puteva, fokusiranje na unaprijeđenje postojećih rješenja sistema raskrsnica sa prioritetom djelovanja na potezu od mosta kod bivše fabrike „Izbor“ do gradskog parka, smanjit će saobraćajne gužve i poboljšati sigurnost u saobraćaju.
Komunalne usluge: Unapređenje sistema vodosnabdijevanja, kanalizacije i otpada je ključno za zdravlje i dobrobit građana.
- Turistička infrastruktura:
Izletišta i kupališta: Razvoj i uređenje izletišta i kupališta može značajno doprinijeti turističkoj ponudi Brčkog, privući posjetitelje i povećati prihode od turizma. Izgradnja planiranih izletišta i kupališta na Ciglanama i Ficibajeru, uređenje plaža i obale rijeke Save, zadovoljit će potrebe građana ali i privući turiste i investitore.
Promocija lokalnih atrakcija: Kroz adekvatnu promociju, Brčko može postati prepoznatljiva turistička destinacija.
- Planiranje novih projekata:
Identifikacija potreba: Kroz saradnju sa građanima i stručnjacima, potrebno je identifikovati prioritetne projekte koji će najviše doprinijeti kvaliteti života i ekonomskom razvoju.
Izrada strategije: Dugoročna strategija razvoja infrastrukture, sa jasno definisanim ciljevima, rokovima i budžetom, osigurat će kontinuitet i efikasnost u realizaciji projekata.
Zeleni Grad: Održivi razvoj Brčkog
U modernom razvoju gradova, koncept “zelenog grada” postaje sve važniji. Brčko ima priliku da se pozicionira kao lider u održivom razvoju, koristeći ekološki prihvatljive prakse koje će poboljšati kvalitet života građana i zaštititi prirodne resurse.
U tom smislu ćemo se zalagati za uvođenje standarda koji osiguravaju održivi razvoj kroz:
- Energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije:
Solarne i vjetroelektrane: Investiranje u solarne panele i vjetroturbine može smanjiti zavisnost od fosilnih goriva i smanjiti emisiju štetnih gasova.
Energetska efikasnost zgrada: Renovacija postojećih zgrada i izgradnja novih sa visokim standardima energetske efikasnosti smanjit će potrošnju energije i troškove za grijanje i hlađenje.
- Održivi transport:
Biciklističke staze i pješačke zone: Razvoj biciklističkih staza i pješačkih zona potaknut će ekološki prihvatljiv transport, smanjiti zagađenje i poboljšati zdravlje građana.
- Upravljanje otpadom i reciklaža:
Sistem reciklaže: Uspostavljanje efikasnog sistema za reciklažu smanjit će količinu otpada koji završava na deponijama i omogućiti ponovnu upotrebu materijala.
Kompostiranje: Promoviranje kompostiranja organskih otpada smanjit će otpad i proizvesti prirodno gnojivo za poljoprivrednike.
Zelene površine:
Parkovi i drvoredi: Povećanje broja parkova, zelenih površina i drvoreda poboljšat će kvalitet zraka, pružiti hladovinu i stvoriti ugodnija mjesta za rekreaciju i druženje.
Održivo upravljanje vodnim resursima:
Sistemi za sakupljanje kišnice: Implementacija sistema za sakupljanje i korištenje kišnice može smanjiti potrošnju pitke vode i pomoći u navodnjavanju zelenih površina.
Očuvanje rijeka i jezera: Zaštita i revitalizacija rijeka i jezera osigurat će čistu vodu za buduće generacije i pružiti mogućnosti za rekreaciju i turizam.
Implementacija ovih mjera zahtjeva saradnju svih nivoa vlasti, privatnog sektora i građana. Kroz zajedničke napore možemo osigurati da Brčko postane grad sa modernom i održivom infrastrukturom, koja će zadovoljiti potrebe i očekivanja svih njegovih stanovnika, te postati primjer zelenog i održivog razvoja u regiji.
Boračko-invalidska zaštita i zaštita civilnih žrtava rata – veterani rata su naša trajna zadužbina
Boračko-invalidska zaštita u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine je samo parcijalno regulisana kroz zakone koji definišu prava ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca i civilnih žrtava rata. Kada je riječ o demobilisanim borcima, parcijalno se primjenjuju odredbe federalnih zakona, međutim to ne zadovoljava potrebe populacije kako bi se mogao osigurati dostojanstven život i priznanje demobiliziranim braniocima i njihovim porodicama kroz sveobuhvatnu podršku i integraciju u društvo, promovišući jednakost, pravdu i prosperitet za sve. Iz tog razloga je potrebno unaprijediti socijalnu, ekonomsku i zdravstvenu situaciju demobiliziranih branilaca i njihovih porodica putem specifičnih, zakonodavnih i institucionalnih mjera koje će osigurati njihova prava i olakšati integraciju u društvo. Stoga je nužno donijeti zakonom oblikovano rješenje koje će obuhvatiti:
- Zdravstvenu zaštitu
Besplatna zdravstvena zaštita: Nezaposlene demobilizirani borce osloboditi od plaćanja ličnog učešća u troškovima zdravstvene zaštite i nabavke ortopedskih pomagala.
Povećanje kapaciteta zdravstvenih ustanova: Povećanje kapaciteta i resursa zdravstvenih ustanova kako bi se osigurala kvalitetna i pravovremena zdravstvena usluga.
Liječenje u inostranstvu i specijalizovanim ustanovama: Naknada troškova liječenja u inostranstvu za oboljenja koja se ne mogu liječiti u Bosni i Hercegovini. Preporuku izdaje nadležni ljekar specijalista, a odluku donosi stalna ljekarska komisija.
Banjsko i klimatsko liječenje: Osigurati pravo na banjsko i klimatsko liječenje i rehabilitaciju uz preporuku nadležnog ljekara specijaliste.
- Finansijsku pomoć
Jednokratna novčana pomoć za liječenje: Demobilizirani borcima osigurati pravo na jednokratnu novčanu pomoć za plaćanje troškova liječenja.
Finansijska podrška za stambeno zbrinjavanje: Pomoć u rješavanju stambenog pitanja uključujući davanje prava građenja, sredstava za izgradnju stambenog objekta, te reparaciju i rekonstrukciju postojećih objekata.
- Prava na prioritet i olakšice
Prednost u korištenju zdravstvenih usluga: Korisnicima prava dati prednost u zdravstvenim ustanovama, uključujući sve vrste dijagnostike.
Besplatni priključak na infrastrukturalne mreže: Besplatni priključak na vodu, električnu energiju i gas za prvi put rješavanje stambenog pitanja.
- Zapošljavanje i ekonomsku podršku
Prioritet pri zapošljavanju: Dodatni bodovi prilikom intervjuisanja kandidata za posao u institucijama i javnim preduzećima čiji je osnivač Brčko distrikt Bosne i Hercegovine.
Subvencioniranje poljoprivredne proizvodnje: Prednost pri subvencioniranju poljoprivredne proizvodnje i podsticaji u poljoprivredi za demobilizirane borce.
- Socijalnu podršku
Pomoć u slučaju smrti: Obavezati Odjeljenje za zdravstvo i ostale usluge da snosi troškove prijevoza, opremanja i sahrane/dženaze umrlog lica u punom iznosu.
Smještaj u penzionerske domove i gerontološke centre: Prednost pri smještaju u penzionerske domove i gerontološke centre.
- Pravnu pomoć
Besplatna pravna pomoć: Osigurati besplatna pravna pomoć prilikom ostvarivanja prava iz ovog zakona.
Osim toga, udruživanje boračke populacije u svrhu unaprijeđenja položaja istih važan je društveni element podsjećanja vlasti na potrebe i nedostatke, stoga ćemo se zalagati za mehanizme koji će olakšati rad ovakvih organizacija.
Zdravstvo i socijalna zaštita: briga za svakog građanina
Neosporna je činjenica da je zdravstveni sistem jedan od ključeva funkcionisanja zajednice. Budući da građani Brčko distrikta Bosne i Hercegovine imaju dostupan javni zdravstveni sistem, nužno je truditi se zadovoljiti potrebe kroz ulaganja u razvoj zdravstvene infrastrukture, kadrovskih kapaciteta, medicinske tehnologije i dijagnostike i drugo. Stranka demokratske akcije je u prethodnom mandatu započela velike projekte i pomake, od osiguranja više od 30 specijalizacija i subspecijalizacija u cilju jačanja kadrova, preko izgradnje novih objekata zdravstvene namjene i početka renoviranja i unaprijeđenja postojećih, do nabavke ključnih dijagnostičkih aparata, na taj način demonstrirajući zrelost u identifikaciji ključnih problema u ovom sektoru.
Kako bismo osigurali unaprijeđenje postojećeg zdravstvenog sistema opredjeljujemo se za:
- Jačanje primarne zdravstvene zaštite: Investirati u primarnu zdravstvenu zaštitu kako bi se osiguralo da građani imaju pristup osnovnim medicinskim uslugama kao što su redovni pregledi, vakcinacije, liječenje akutnih bolesti i upravljanje hroničnim stanjima.
- Modernizaciju zdravstvenih ustanova: Investiranje u obnovu i proširenje bolnica i specijalizovanih ustanova.
- Edukacija i usavršavanje kadra:
- Kontinuirana edukacija: Omogućavanje redovnih treninga i specijalizacija za zdravstvene radnike.
- Međunarodna saradnja: Organizovanje razmjena sa inostranim institucijama za usvajanje novih praksi i tehnika.
- Digitalizaciju zdravstvenog sistema: uvođenje elektronskih kartona, knjižica i recepata za jednostavniji pristup i razmjenu informacija između zdravstvenih ustanova.
- Brigu o mentalnom zdravlju: Povećati svijest o mentalnom zdravlju i osigurati pristup psihološkoj podršci i terapijama za sve koji su u potrebi. Razviti programe prevencije mentalnih poremećaja i krizne intervencije kako bi se smanjila stopa samoubistava i poboljšala mentalna dobrobit stanovništva.
- Prevenciju bolesti i promociju zdravlja: Investirati u programe prevencije bolesti kroz edukaciju o zdravom načinu života, promovisanje fizičke aktivnosti, zdrave ishrane i kontrolu faktora rizika kao što su pušenje i alkoholizam. Podsticati javne kampanje za smanjenje širenja zaraznih bolesti.
- Efikasno upravljanje zdravstvenim resursima: Optimizirati upravljanje zdravstvenim resursima, uključujući bolnice, klinike, medicinske radnike i medicinsku opremu, kako bi se osigurala efikasna isporuka zdravstvenih usluga i smanjile liste čekanja.
U oblasti socijalne zaštite zalažemo se za adekvatnu socijalnu zaštitu za najranjivije grupe u društvu, uključujući djecu, starije osobe, osobe sa invaliditetom i osobe lošijeg materijalnog stanja kroz kreiranje programa koji će osigurati finansijsku pomoć, smještaj, medicinsku njegu i druge potrebne usluge kako bi se osigurala njihova sigurnost i dobrobit.
Osim toga, poseban fokus ćemo usmjeriti na jačanje zakonskih i institucionalnih mehanizama za zaštitu žena od nasilja, kao i pružanje podrške djeci koja su žrtve zlostavljanja i zanemarivanja te razvijati programe za obrazovanje i prevenciju nasilja u porodici i društvu.
Pitanja mladih: ulaganje u budućnost stvaranjem osnova za razvoj, uključivanje i osnaživanje mladih
Mladi su jedan od najvažnijih resursa društva, predstavljajući njegovu budućnost i pokretačku snagu razvoja. Uprkos tome, mladi se suočavaju s brojnim izazovima koji ograničavaju razvojni potencijal i dovode pitanje uspjeha u njihovim lokalnim zajednicama ali i državi u neizvjesnost. Nerijetka je pojava odlaska mladih ljudi u inostranstvo s namjerom trajnog ostanka, što je nemjerljiv gubitak za Bosnu i Hercegovinu. Od pristupa kvalitetnom obrazovanju i zapošljavanju, preko pitanja stambene sigurnosti, do mentalnog i fizičkog zdravlja, mladi ljudi suočavaju se s preprekama koje zahtijevaju sveobuhvatne i održive političke mjere. U posljednje vrijeme kao razlog nezadovoljstva ističe se i nepovoljna politička klima.
Stranka demokratske akcije u svom fokusu zadržava pitanja mladih i prepoznaje kompleksnost ovih izazova. Stoga težimo ponuditi konkretna rješenja koja će omogućiti mladima da ostvare svoje pune potencijale.
S jasnom opredijeljenošću da stvorimo ambijent u kojem će mladi ljudi moći iskoristiti svoje potencijale, rasti i razvijati se, te birati Brčko za mjesto stalnog nastanjenja, predstavljamo ove sveobuhvatne mjere.
Naš cilj je osigurati kvalitetno obrazovanje, pristupačno stanovanje, zdravo okruženje i mogućnosti za zapošljavanje, te aktivno uključivanje mladih u društvene i političke procese, konkretno kroz:
- Kvalitetno obrazovanje
Obrazovanje je temelj svakog uspješnog društva. Kvalitetno i dostupno obrazovanje omogućava mladima da steknu znanja i vještine potrebne za uspješno uključivanje na tržište rada i aktivno sudjelovanje u društvenim procesima. Zagovaramo modernizaciju obrazovnog sistema kroz uvođenje novih tehnologija, praktičnih vještina i interdisciplinarnih pristupa učenju. Također, zalažemo se za povećanje dostupnosti stipendija i finansijske pomoći za studente, programe međunarodne razmjene studenata i međunarodnu saradnju.
- Zapošljavanje
Visoka stopa nezaposlenosti među mladima jedan je od najvećih problema današnjice. Mladi često nailaze na prepreke prilikom traženja posla zbog nedostatka iskustva i prilika za sticanje praktičnih vještina. Neophodno je stoga inkorporirati mjere koje će olakšati tranziciju iz obrazovanja na tržište rada, kao što su obavezne kvalitetne prakse, subvencije za zapošljavanje mladih i podrška za mlade poduzetnike. Povezivanjem obrazovnog sistema s potrebama tržišta rada, možemo stvoriti okruženje u kojem mladi mogu pronaći stabilan i dobro plaćen posao.
- Stambena politika
Sigurno i pristupačno stanovanje ključno je za samostalnost i kvalitetan život mladih. Međutim, mnogi mladi se suočavaju s problemima visokih cijena nekretnina i nepristupačnih kredita. Naša platforma predlaže izgradnju subvencionisanih stanova za mlade, pružanje povoljnih kredita za kupovinu prve nekretnine i podršku za mlade koji žele živjeti u ruralnim područjima. Također, zalažemo se za razvoj programa zajedničkog stanovanja i pomoći u plaćanju stanarine.
- Zdravlje i dobrobit
Mentalno i fizičko zdravlje mladih mora biti prioritet svake politike koja se bavi pitanjima mladih. Sve veći broj mladih suočava se s problemima mentalnog zdravlja, dok su zdravstvene usluge često nedovoljno dostupne ili skupe. Naša platforma uključuje mjere za povećanje dostupnosti i kvaliteta mentalno-zdravstvenih usluga, edukaciju o mentalnom zdravlju i promociju zdravog načina života, po ugledu na najrazvijenija društva.
- Društvena i politička participacija
Aktivno uključivanje mladih u političke procese ključno je za demokratizaciju društva i stvaranje politika koje odgovaraju na potrebe mladih. Stoga dajemo podršku omladinskim organizacijama i inicijativama i afirmišemo promociju participativne demokratije kroz lokalna vijeća mladih. Također, zalažemo se za podršku volonterskim programima i nevladinim organizacijama te prepoznavanje volonterskog rada u obrazovnim i profesionalnim okvirima.
- Kultura i slobodno vrijeme
Kultura i slobodno vrijeme igraju važnu ulogu u razvoju mladih, omogućujući im izražavanje kreativnosti, sticanje novih iskustava i jačanje društvenih veza. Snažno podržavamo kulturne manifestacije, olakšavanje pristup kulturnim ustanovama, promociju amatersko stvaralaštva i kreativne industrije te ćemo se fokusirati na poticanje sportske i rekreativne aktivnosti.
Implementacija ovih mjera zahtijeva saradnju između vlade, lokalnih zajednica, obrazovnih institucija, poslodavaca i samih mladih. Aktivno uključivanje mladih u proces donošenja odluka je ključno za uspjeh zajednice. Kroz ove mjere, možemo osigurati da mladi dobiju priliku za kvalitetan život, obrazovanje, zapošljavanje i participaciju u društvenim procesima, što će dugoročno doprinijeti razvoju cijelog društva.
Gender politika: stvarna jednakost za sve
Naša politička platforma ima za cilj stvaranje društva u kojem su žene i muškarci ravnopravni ne samo na papiru, već i u svakodnevnom životu. Ravnopravnost spolova nije samo cilj, već temelj napredne i prosperitetne zajednice. Zajedno možemo postići stvarne promjene i osigurati svjetliju budućnost za sve. Poraženi statističkim podacima koji govore u prilog neravnopravnosti, zalažemo se za niz konkretnih mjera koje će osigurati stvarnu (de facto) ravnopravnost spolova u svim aspektima društva:
1. Stvarna ravnopravnost spolova
Osigurat ćemo provedbu mjera koje će omogućiti stvarnu ravnopravnost spolova, a ne samo deklarativnu. To uključuje konkretne akcije i politike koje će omogućiti jednaka prava, mogućnosti i tretman za žene i muškarce u svim sferama društva.
2. Osnivanje Gender centra
Radit ćemo na osnivanju Gender centra po uzoru na Gender centar Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, koji će se baviti pitanjima rodne ravnopravnosti, pružati podršku ženama, te educirati javnost o važnosti rodne ravnopravnosti.
3. Promjena procenta učešća žena u Komisiji za ravnopravnost spolova (Skupština Brčko distrikta Bosne i Hercegovine)
Zalagat ćemo se za promjenu sastava Komisije za ravnopravnost spolova Skupštine Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, kako bi se osiguralo veće učešće žena i ravnomjernija zastupljenost spolova na pozicijama donošenja odluka.
4. Uticaj na donošenje zakona
Aktivno ćemo uticati na donošenje i poboljšanje zakona koji se tiču rodne ravnopravnosti. Uključit ćemo lokalnu zajednicu u proces provođenja zakona kako bismo osigurali njihovu učinkovitost i primjenu.
5. Prikupljanje statističkih podataka
Izradit ćemo plan za prikupljanje i analizu statističkih podataka o rodnoj ravnopravnosti na području Brčko distrikta Bosne i Hercegovine kako bismo imali jasnu sliku o stanju i potrebama.
6. Povećanje povjerenja u institucije
Radit ćemo na povećanju povjerenja u institucije, posebno policiju i centre za socijalni rad. Identificirat ćemo stvarne uzroke nepovjerenja i raditi na njihovom otklanjanju.
7. Efikasno procesuiranje nasilja
Formirat ćemo zakonske mehanizme za spriječavanje i efikasnije procesuiranje i kažnjavanje nasilja, uključujući uznemiravanje, seksualno uznemiravanje, seksualnu iznudu, sistemsko zlostavljanje i mobing.
8. Povećanje učešća žena u upravi – žene na vodećim pozicijama
Povećat ćemo učešće žena u upravi i rukovodstvu, kao i na pozicijama na kojima trenutno dominiraju muškarci.
9. Posebne mjere za ravnopravnost
Provest ćemo posebne mjere za unaprijeđenje ravnopravnosti spolova u oblastima gdje se analizom uoče velike razlike u korist jednog spola, kao što je slučaj u skupštinskoj komisiji.
10. Akcioni plan za grantove i subvencije
Revidirat ćemo učešće žena i donijeti akcioni plan za procentualno povećanje učešća žena u dodjeli grantova, subvencija i donacija, s posebnim akcentom na postojeće programe subvencioniranja, samozapošljavanja i podsticajne mjere u poljoprivredi.
11. Budžet za ženske nevladine organizacije
Izdvojit ćemo dio budžeta za ženske nevladine organizacije kako bi mogle aktivno raditi na pitanjima rodne ravnopravnosti.
12. Obuka i usavršavanje žena iz ruralnih područja
Izradit ćemo programe za obuku i usavršavanje profitabilnih vještina za žene iz ruralnih područja kako bi se ekonomski osnažile i postale samostalnije.
13. Razvoj seoskog i izletničkog turizma
Razvit ćemo programe za stvaranje i poboljšanje seoskog i izletničkog turizma, koje bi isključivo vodile žene, čime bismo podržali njihovo uključivanje u turistički sektor i ekonomski razvoj.
Javna uprava – institucije koje služe građanima
Unaprijeđenje javne uprave u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine ključno je kako bi se prekinuo trend tromosti birokratskog aparata i otklonili nedostaci, a koji se prvenstveno odnose na izostanak međuinstitucionalne usklađenosti i nadzora nad radom. Snažno uvjereni da javna uprava mora imati sluha za potrebe građana i zajednice kojoj služi, insistirat ćemo na servisima komunikacije sa pojedincima, grupama i udruženjima, u cilju identifikacije potreba istih, kako bismo postojeće sistemske performanse institucionalno mijenjali i prilagođavali upravo građanima. Smatramo da je ključno osigurati da javna uprava postane pravni servis građanima, da se promijeni svijest o ulozi učesnika u radu javne uprave u odnosu na građane te da se osigura veća učinkovitost kroz pojednostavljenje birokratskih procedura i modernizaciju.
Javna uprava u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine mora osigurati:
- Transparentnost i odgovornost – kao ključ izgradnje povjerenja između građana i javne uprave. Svaka javna institucija dužna je osigurati transparentnost u donošenju odluka, pristup informacijama i preuzimati odgovornost za svoje postupke.
- Modernizaciju javne uprave – savremena tehnološka infrastruktura i uvođenje elektronskih usluga uveliko će olakšati pristup javnim uslugama te smanjiti gužve na šalterima. Uvođenje online obrazaca, e-usluga, elektronskog plaćanja i drugo, osnovni su koraci ka digitalizaciji sistema.
- Participaciju građana u donošenju odluka – uključivanje građana u donošenje odluka putem javnih rasprava, anketa ili savjetodavnih tijela ima cilj da unaprijedi kvalitetu odluka i osigura da javna uprava odražava stvarne potrebe stanovništva.
- Kontinuitet u borbi protiv korupcije – kao osnov za osiguranje integriteta i povjerenja u institucije.
- Otvorenost prema inovacijama – kroz praćenje novih trendova i uvođenje inovativnih rješenja u sistem javne uprave poboljšat će se kvaliteta performansi usluga javne uprave i zadovoljstvo građana kao korisnika usluga.
- Kontinuitet u praćenju i evaluiranju – redovno praćenje i ocjena rada javnih institucija ključan je segment identifikacije problema i prilika za unaprijeđenje kvalitete usluga.
- Edukaciju i osposobljavanje službenika – nužna je kako bi se osigurala stručnost i efikasnost u pružanju usluga.
Smanjenje birokratije i efikasnost – pojednostavljenje administrativnih procedura i uklanjanje birokratskih prepreka uticat će na skraćivanje procesa ostvarivanja prava te ubrzati proces pružanja usluga i poslovanja u Distriktu.
Put ka Europskoj Uniji: ključni strateški cilj Bosne i Hercegovine
Jedan od glavnih strateških ciljeva Bosne i Hercegovine je punopravno članstvo u Europskoj uniji. Prema istraživanju javnog mnijenja iz maja i juna 2023. godine, 73,3% građana podržava ulazak Bosne i Hercegovine u EU. Integracija u EU je ključna za očuvanje teritorijalnog integriteta, političku stabilnost i ekonomski razvoj zemlje.
Od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 2008. godine, Bosna i Hercegovina je prešla dug put ka članstvu u EU, uključujući predaju zahtjeva za članstvo 2016. i dobijanje statusa kandidata 2022. godine. Proces integracije zahtijeva kontinuirane napore, usklađivanje s EU standardima i aktivno sudjelovanje svih nivoa vlasti, uključujući Brčko distrikt Bosne i Hercegovine.
Distrikt ima važnu ulogu u koordinaciji procesa evropskih integracija, s predstavnicima koji aktivno učestvuju u radu tijela sistema. Uprkos složenoj ustavnoj strukturi Bosne i Hercegovine, Distrikt mora bolje iskoristiti dostupna sredstva iz pretpristupnih fondova IPA. Efikasna javna uprava ključna je za uspješno korištenje ovih sredstava i realizaciju projekata.
Otvaranje pregovora s EU donosi nove izazove i benefite za Bosnu i Hercegovinu i Distrikt. Pored IPA fondova, dostupna su značajna sredstva iz drugih EU programa. Ubrzanje reformi na svim nivoima vlasti neophodno je za ostvarenje perspektive punopravnog članstva, što je ključni vanjskopolitički cilj za Stranku demokratske akcije. Građani Bosne i Hercegovine zaslužuju članstvo u EU, koje će donijeti brojne političke, ekonomske i socijalne prednosti.
Više o političkom subjektu i listi kandidata na FB stranici SDA Brčko distrikt BiH
NAPOMENA: Ponudu za oglašavanje na našem portalu, u skladu sa izbornim pravilima, uputili smo svim političkim subjektima koji učestvuju na Lokalnim izborima 2024. godine u Brčko distriktu BiH. U rubrici “Izbori 2024” predstavljamo programe i kandidate političkih subjekata koji su pristali na saradnju sa nama.