U okviru projekta „NE korupciji u zapošljavanju u javnom sektoru u Brčko distriktu BiH“ podržanog od Centra civilnih inicijativa, finansiranog od strane USAID-a, UG „Demos“ Brčko distrikt BiH uputio je inicijativu prema zakonodavnoj i izvršnoj vlasti Brčko distrikta BiH kojom nudi rješenje za borbu protiv korupcije u procesu zapošljavanja u javnom sektoru. Anketa koju je UG „Demos“ Brčko distrikt BiH sproveo na 1005 anketiranih građana naše lokalne zajednice jasno i nedvosmisleno govori da je korupcija najveći problem zajednice iz kojeg se množe drugi problemi.
Podaci iz ankete kažu sljedeće:
- 93,9% građana je odgovorilo da je prisutna korupcija u procesu zapošljavanja u javnom sektoru Brčko distrikta BiH;
- 89% smatra da su komisije za zapošljavanje u javnom sektoru dio korumpirane mreže i ne biraju najbolje, nego najpodobnije kandidate.
Od interesnih grupa koje utiču na proces zapošljavanja kroz koruptivne radnje;
- 82,7% smatra da političke organizacije imaju neposredan uticaj na proces zapošljavanja;
- 88,1% anketiranih građana je odgovorilo da je potrebno uvesti antikoruptivni pravni okvir.
Potpuno objektiviziranje procesa zapošljavanja u kompletnom „javnom sektoru“ Brčko distrikta BiH se ogleda u ukidanju usmenog dijela testiranja – intervjua, a kao mjerodavnih i objektivno provjerljivih, osim pisanog testa, propisivanje dodatnih kriterijuma koji se odnose na:
- prosječnu ocjenu ostvarenu tokom školovanja;
- status učenika/studenta generacije u osnovnoj školi, srednjoj školi i na fakultetu;
- radni staž u struci;
- vrijeme provedeno na evidenciji nezaposlenih lica;
- porodični status kandidata i
- status školske ustanove na kojoj je kandidat stekao obrazovanje (lica koja su u trenutku sticanja diplome završila neakreditovani fakultet nemaju pravo učešća na konkursu za posao u javnom sektoru).
Iz Demosa podsjećaju na činjenicu da postoji obaveza probnog rada svakog kandidata koji dobije posao u javnom sektoru, pa ukoliko se pokaže da se neko ko je izabran putem ovih kriterijuma ne snalazi na radnom mjestu, sa istim licem je moguće i prekinuti radni odnos uz obrazloženje. Ističu da njihova inicijativa prepoznaje kontinuitet truda, rada i zalaganja u cjelokupnom procesu školovanja, od osnovne škole, do visokoškolske ustanove koju pojedinac završi, te da će učenici i studenti generacije napokon dobiti zasluženu nagradu za svoj trud i rad u vidu bodova prilikom konkurisanja na radnu poziciju. Takođe, inicijativa podstiče natalitetnu politiku na način da roditelji/staratelji djece do 26. godine dobijaju bodove na broj djece koju imaju.
Usvajanjem ove inicijative u ovom ili nekom drugom obliku koji će potpuno ukinuti usmenu procjenu kandidata i objektivizirati kriterijume prilikom zapošljavanja će biti najveći iskorak u borbi protiv korupcije u procesu zapošljavanja u cijeloj BiH, zaključuju iz Demosa.