Situacija s pravima osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini nije idealna, ali je u Brčkom još teža jer zaostaje za rješenjima koja su entiteti već uveli. Dok Zakon o zapošljavanju osoba s invaliditetom u entitetima postoji još od prije ratificiranja UN-ove Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, u Brčkom ni nakon pet godina od formiranja radne grupe za izradu ovog zakona nije bilo pomaka.
Osobe s invaliditetom često su zaboravljene od društva, suočene s teškim životnim uslovima i bez prilike za zapošljavanje. Pored brojnih problema, nedostatak mogućnosti za rad jedan je od najtežih, jer im uskraćuje šansu za dostojanstven život i samostalnost.
Brčko je jedini dio Bosne i Hercegovine u kojem osobe s invaliditetom nemaju prednost pri zapošljavanju. Na izradi Zakona radi se još od 2019. godine, a propisuje svim poslodavcima, uključujući realni i javni sektor, da na određeni broj već zaposlenih radnika, zaposle jednu osobu s invaliditetom.
Zbog kompleksnosti Zakona, prije procedure usvajanja planirana je i javna rasprava.
Pored prava na zaposlenje, ovoj ranjivoj kategoriji zbog nepristupačnosti uskraćeno je pravo ulaska uglavnom u sve brčanske institucije. Pravi primjer predstavlja ulaz u zgradu Vlade Brčko distrikta čiji je ograđeni prilaz vrlo visok i strm, nezahvalan za kretanje čak i osobama koje se samostalno kreću uz malu pomoć.
U Bosni i Hercegovini ne postoji registar osoba s invaliditetom, što dodatno otežava politiku rješavanja problema sa kojim se susreću. Međutim, za početak bi bilo dovoljno djelovati u skladu sa Konvencijom čija je primjena obavezna u BiH, pa i u Brčko distriktu koji u primjeni kaska za ostatkom države.
Povezani članak:
- Zašto Brčko ‘mrzi’ osobe sa invaliditetom? (12/05/2024)