Neformalna grupa građana Brčko distrikta BiH najavila je održavanje mirnih protesta u centru ovog grada, koji su zakazani u subotu, 15.02. u 5 do 12 – simbolično! Okupljanje je predviđeno kod gradskog sata.
Organizatori protesta u razgovoru za Plural naglašavaju da je skup prijavljen brčanskoj Policiji, uputivši poziv svim nezadovoljnim građanima da dođu u što većem broju i iskažu svoj stav o trenutnoj političko-društvenoj situaciji na području ove lokalne zajednice, ali i cijele Bosne i Hercegovine.
Ne zanima nas kojoj naciji, religiji ili nekoj drugoj grupaciji pripadate. Dokažimo da nećemo biti nijemi posmatrači i ‘tastatura ratnici’, nego im recimo već jednom da je DOSTA i da vlasti napokon počnu raditi u interesu svih naših građana. Ovim putem se ograđujemo od bilo kakvih političara i političkih stranaka, jer želimo da ovo budu isključivo građanski protesti!
Adnan behaderović
S obzirom na to da su danas zasjedali zastupnici u Skupštini Distrikta, ova neformalna grupa građana iskoristila je priliku da im uputi otvoreno pismo sa ukupno 14 pitanja odnosno zahtjeva čijim bi se ispunjavanjem, po njihovom mišljenju, poboljšalo stanje u ovoj lokalnoj zajednici.

Podrška protestima
Podršku najavljenim protestima u Brčkom pružio je predsjednik Udruženja građana “Demos” Božidar Jović, koji se posljednjih nekoliko godina kroz niz projekata bavi temom korupcije kao najvećim društvenim problemom.
UG “Demos” Brčko godinama unazad ukazuje na sistemsku korupciju sa akcentom na zapošljavanje u javnom sektoru. Neformalna grupa građana koja organizuje protest je posljedica gubitka povjerenja građana u institucije i jedina logična akcija koja može nešto promijeniti nabolje. Oni žele da imaju kvalitetne zdravstvene usluge, najbolje obrazovanje za svoju djecu, pošteno i pravedno zapošljavanje u javnom sektoru, dobre puteve, realne cijene roba i usluga. Da bi dostigli ove ciljeve, ovakva intervencija civilnog sektora je nužna.
božidar jović za plural
Posljednji masovniji protesti u Brčkom organizovani su 2014. godine, potaknuti sličnim dešavanjima u nekoliko većih gradova Bosne i Hercegovine, ali su okončani bez konkretnih promjena, nakon čega se pojavila ogromna društvena apatija, uzrokovana osjećajima nemoći i beznađa, što je kao najštetniju posljedicu donijelo odlazak velikog broja ljudi sa ovih prostora u potrazi za boljim životom.
Borba studenata u Srbiji za pravednije društvo vratila je volju, motivaciju i nadu brojnim građanima u regionu, što se, nakon nekoliko većih gradova u BiH, reflektuje i na Brčko distrikt.