Prilog za FTV
Audio

Za razliku od razvijenijih evropskih zemalja koje se mnogo uspješnije nose sa problemom prosjačenja, na ulicama Bosne i Hercegovine svakodnevno možemo vidjeti veliki broj djece i odraslih koji prose. Problem prosjačenja u našoj zemlji traje godinama, a rješenja za ovaj izazov i dalje izmiču, ostavljajući mnoge u teškoj situaciji.

Prosjačenje predstavlja dugogodišnji problem na području Brčko distrikta, a u posljednje vrijeme vidljivo je povećan broj osoba koje na ulicama grada i okolnih mjesta čine ovu prekršajnu radnju. Prosjačenje sve češće obavljaju djeca, što svjedoči o očiglednom iskorištavanju, mišljenja su građani.

Mislim da je to žalosno što dosta djece, barem djece viđam dosta da prosi. Trebala bi se vlast malo više pobrinuti za tu djecu.

Država, kriva država. To treba na drugačiji način sankionisati, a ne da policija gleda i prolazi kraj njih, i vidi svijet kad daje. Umjesto da za ruku uzme nekoga pa kaže: ‘Alo gospodine’. Međutim, nerazumljivo je šta se radi u ovoj državi.

To je sve sa strane doveženo, jer ja znam dosta tih Roma, da ne kažem drugačije, ali nisu iz Brčkog.

Svjesnost o problemu prosjačenja je rasprostranjena, no očito je da trajnog rješenja još nema. Dnevni centar je postao neizostavna podrška mnogim porodicama, pružajući posebnu pažnju djeci koja su zatečena u skitnji ili su u riziku da to postanu, posebno djeci romske populacije.

Uslovili smo učešćem djece u školi da bi djeca mogla dolaziti i u Dnevni centar. Ukoliko idu u školu, nemaju vremena od škole da se bave prošnjom. Pored toga s roditeljima radimo o odgovornom roditeljstvu, o njihovom učešću u samim programima Dnevnog centra, a od toga im zavisi i humanitarna pomoć koju mi dijelimo. Tako da smo nekako zaokružili sve to što dajemo porodici, ali jedini naš uslov je da djeca idu u školu.

Damir Radenković, DIREKTOR OMLADINSKOG CENTRA VERMONT BRČKO DISTRIKT

Na dnevnom nivou, u prosjačenju na području Brčko distrikta, bude procesuirano od 8 do 10 osoba. U 2022. godini, ukupno je procesuirano 614 osoba, dok je u 2023. ta brojka porasla na 656.

 Moje mišljenje je da je rješenje u sistemskom pristupu svih nadležnih institucija, da se riješi ovaj problem, prvenstveno govorim o Centru za socijalni rad.  U zadnje tri godine napravili smo određenih pomaka zajedno sa drugim institucijama, međutim one nisu dovoljne, i mislim da u tom pravcu treba ići kako bi se riješio ovaj problem.

Dragomir Nišić, KOMANDIR JEDINICE OPŠTE POLICIJE BRČKO DISTRIKTA BiH

Iz Centra za socijalni rad ističu da nakon prijave o prosjačenju pozivaju roditelje na razgovor sa socijalnim radnikom radi upozorenja, te da po potrebi, uključuju i stručni tim koji radi s roditeljima kako u kancelariji, tako i na terenu.

U slučaju da roditelji nisu poštovali usmena upozorenja a postoje i dalje prijave da su djeca izložena prosjačenju, Organ starateljstva (Pododjeljenje za socijalnu zaštitu, Odjeljenje za zdravstvo i ostale usluge), u smislu porodično pravne zaštite donosi upravni akt Rješenje o upozorenju za vršenje roditeljskih dužnosti, sa naznačenim mjerama upozorenja, praćenja, kontrole, gdje se roditelji upozoravaju na otklanjanje uzroka i posljedica nastalih zanemarivanjem malodobne djece i neadekvatnom brigom o njima te se upozoravaju da će u slučaju ponovnog zanemarivanja mldb. djece i nevođenjem adekvatne brige o njima, organ starateljstva pokrenuti vanparnični postupak za oduzimanje roditelju prava da živi sa djecom, odnosno oduzimanje roditeljskog staranja.

CENTAR ZA SOCIJALNI RAD BRČKO DISTRIKTA BiH

Po Zakonu o javnom redu i miru Brčko distrikta za prosjačenje su predviđene kazne od 100 do 500 maraka, dok su za navođenje na prosjačenje kazne od 500 do 1.000 maraka.

Nezavisna novinarka sa pet godina iskustva u lokalnim i državnim medijima. Bavi se svim temama od javnog interesa s fokusom na istraživačko novinarstvo.

Leave A Reply